Vibe Topp 18 2018: Plats 9

| 23 december 2018 | 0 Kommentarer

Det är dags igen!
Vi har lyssnat igenom över 10 000 låtar under det gångna året och ger oss i kast med det smått omöjliga uppdraget att, som traditionen bjuder, lista de allra bästa av dem. Det har varit svårt och konkurrensen har varit stenhård – med många favoriter som inte får plats i denna lista. Men här är våra absoluta favoriter 2018.
Häng med i nedräkningen – en låt om dagen fram tills nyårsafton!

Plats 9: Sarah Reeves & Kirk Franklin – ”I Love You”
Vad otroligt mycket som kan hända under ett år. I slutet av förra året imponerades vi av den nya bekantskapen (eller nygamla om man ska hårddra det) Sarah Reeves och hennes ”Details”. Men 2018 skulle bara komma att bli en enda lång parad av grymma låtar från denna Nashvilletjej. Och som pricken över i:et satte hon ett MÄKTIGT samarbete med ingen mindre än Kirk Franklin på denna klockrena kärlekshyllning – ”I Love You”. Snacka om tung duett!

Spotify-länk: https://open.spotify.com/track/7uQw7EfbHczai43X2eFxqW?si=uVJVxlbKQbmP48voIa87Lg

Kategori: Musikbloggen

Profilbild

Om författaren ()

Mattias Backlund jobbar som frilansjournalist, egen företagare och informatör och är en erfaren musikskribent. Han driver bloggen Glowing Vibe som tipsar om smått och stort inom kristen musik. När han inte skriver så busar han antagligen med sina tre barn, fiskar, lagar mat eller fågelskådar.

Lämna ett svar