Otippad version av populära lovsången!

| 24 mars 2024 | 0 Kommentarer

Får man göra precis vad man vill med en lovsång? Ja – det verkar i alla fall amerikanska lovsångskollektivet Elevation Worship tycka! Men så är också deras ”Praise” något utöver det vanliga. Låten släpptes först som en ganska klassisk lovsång från Elevation och har sedan dess rönt stora framgångar, vilket drygt 50 miljoner lyssningar på Spotify bara av originalversionen vittnar om. Lägg därtill en rad olika versioner och covers, bland dem flera härliga danceversioner.

Men Elevation har nu släppt en hel EP med olika versioner av sången – och vi fastnar genast lite extra för en av dem. Carolina-versionen är nämligen totalt otippad – en countrydoftande version med banjon som främsta vapen – och kan låta som något helt galet. Men tro oss – det funkar faktiskt ruskigt bra! Tänk dig ungefär att Mumford & Sons plötsligt skulle börja släppa lovsånger, så förstår du ungefär hur det låter.

Banjon ger nya dimensioner till den glada lovsången, som tycks tåla vilken musikalisk kostym som helst!

Spotify-länk: https://open.spotify.com/track/0Fan21hDuXTAaH99AWthO2?si=8f8bf234fb584cb1

Kategori: Musikbloggen

Profilbild

Om författaren ()

Mattias Backlund jobbar som journalist, egen företagare och informatör och är en erfaren musikskribent. Han driver bloggen Glowing Vibe som tipsar om smått och stort inom kristen musik. När han inte skriver så busar han antagligen med sina tre barn, fiskar, lagar mat eller fågelskådar.

Lämna ett svar