TAN-sångaren på egna ben

| 18 juni 2021 | 0 Kommentarer

I 20 års tid var han sångare i det framgångsrika kristna bandet Tenth Avenue North, som lyckades ta sig upp till ”elitserien” bland kristna amerikanska band. Men när TAN la musiken på hyllan fortsatte Mike Donehey på egna ben – och det verkar gå bra det också.

Hans nya singel ”All Together” kommer bli en ny framgång i spellistor och på radiostationer, men det som ändå är extra kul att konstatera är att Mike inte bara tryckt copy+paste på soundet från TAN, utan faktiskt vågat göra något som skiljer sig åtminstone en del från vad hans tidigare gäng bjöd på.

En öronvänlig popdänga som kan skapa repeat-begär!

Spotify-länk: https://open.spotify.com/track/1n0ca1KF06VpxXtTuAt6kI?si=88feb9a5a6e84737

Kategori: Musikbloggen

Mattias Backlund

Om författaren ()

Mattias Backlund jobbar som frilansjournalist, egen företagare och informatör och är en erfaren musikskribent. Han driver bloggen Glowing Vibe som tipsar om smått och stort inom kristen musik. När han inte skriver så busar han antagligen med sina tre barn, fiskar, lagar mat eller fågelskådar.

Lämna ett svar