P.O.D. kan ännu

| 30 oktober 2015 | 0 Kommentarer

Om jag säger P.O.D. – ringer det då någon klocka? Förvisso har det gått ett gäng år sedan plattor som ”The Fundamental Elements Of Southtown” och ”Satellite”, men inte minst världshiten ”Alive” har antagligen få hunnit glömma. För den monumentala hiten, som gjorde nu-metalbandet till ett av de allra största på rockscenen, ledde till miljontals sålda skivor och fans världen över.

Men säg den framgång som varar. Två år efter framgångarna med ”Satellite” kom nästa skiva, men P.O.D. lyckades aldrig komma i närheten av sina tidiga framgångar. Men skam den som ger sig! Bandet har kämpade vidare och vägrade ge upp, och släppte 2012 sitt senaste verk som fick en del rockstationer att ratta in P.O.D:s frekvens igen. Och nu är ännu en platta här, ”The Awakening”, som visar att bandet fortfarande vet vad som krävs för att rocka publiken. En hel del fans finns uppenbarligen kvar, vilket faktumet att nya singeln ”This Goes Out To You” redan passerat en bit över 1,2 miljoner lyssningar på Spotify.

Ingen ny världshit, långt ifrån, men rockrävarna i P.O.D. kan fortfarande – 22 år efter debuten. Kanske har det gamla ordspråket rätt ändå…gammal är äldst?

Spotify-länk: https://open.spotify.com/track/6Ww328mgSToSceV3Q5w205
Youtube-länk: https://www.youtube.com/watch?v=9ghgA0oSTeQ

podawakeningcd

Kategori: Musikbloggen

Profilbild

Om författaren ()

Mattias Backlund jobbar som frilansjournalist, egen företagare och informatör och är en erfaren musikskribent. Han driver bloggen Glowing Vibe som tipsar om smått och stort inom kristen musik. När han inte skriver så busar han antagligen med sina tre barn, fiskar, lagar mat eller fågelskådar.

Lämna ett svar