RECENSION: Stark debut av Esther E
Nyligen släppte Esther E sin debutskiva Wonderful Broken Place. Personen bakom artistnamnet är Therése Börjesson som gör entré i skivbranschen med sin souliga stämma. Hennes musik har beskrivits som en blandning av India.Arie och Stina Nordenstam. Och jag kan hålla med.
Therése är en flitig dagboksskrivare och sångtexterna bygger till stor del på dessa anteckningar. Som lyssnare blir man därför inbjuden att följa med på en resa, in i hennes värld. Ett genomgående tema textmässig, är sökandet efter det sanna och bestående. Det är välskrivet och tankeväckande.
Vid produktionen har hon tagit hjälp av sin bror Paul Börjesson (Bengt Johansson, Erik Tilling). Tillsammans har de skapat en skiva med egen särprägel och ett sound som får en att stanna upp. En skiva som, trots att den är vemodig emellanåt, andas hopp.
Bästa spår: ”Cloudy days” och ”Stuck with me”
_______________________
Skivan finns att lyssna på här.
Kategori: Musikbloggen, Recensioner