Maverick tar sig an stjärnans kristna låt

| 5 september 2023 | 0 Kommentarer

Som en del av duon Surfaces har Forrest Frank skrapat ihop över en miljard (!) streams enbart på Spotify, inte minst för deras jättehit ”Sunday best” som lyssnats på nästan 900 miljoner gånger. Men Forrest har också en stark Gudstro, vilket han uppvisar under soloprojektet under sitt eget namn, och nu har dessutom Maverick City Music och Chandler Moore tagit sig an hans ”No longer bound” och gett den ett ännu starkare liv.

Ett spännande musikaliskt möte som levererar ett bra resultat; det är tydligt att Mavericks sound passar som handen i handsken på Forrests egen.

Spotify-länk: https://open.spotify.com/track/2GGvmXF70zQ13NS86nOw7k?si=88422565c2a049fe

Kategori: Musikbloggen

Mattias Backlund

Om författaren ()

Mattias Backlund jobbar som frilansjournalist, egen företagare och informatör och är en erfaren musikskribent. Han driver bloggen Glowing Vibe som tipsar om smått och stort inom kristen musik. När han inte skriver så busar han antagligen med sina tre barn, fiskar, lagar mat eller fågelskådar.

Lämna ett svar